OFF THE WALL – OD 1966 ROKU.
HISTORIA MARKI VANS

1966

Dokładnie 16 marca bracia Paul i Jim Van Doren oraz ich biznesowi partnerzy – Gordon Lee i Serge Delia – po raz pierwszy otwierają drzwi swojego kalifornijskiego sklepu The Van Doren Rubber Company w Anaheim.

Tak oto rodzi się model Vans #44, dziś znany jako Authentic.

WCZESNE LATA 70

Skaterów, którzy pokochali solidne i dobrze trzymające się deski podeszwy firmy Vans, można zobaczyć już w całej Południowej Kalifornii.

1976

Zaprojektowane przez Tony'ego Alvę i Stacy'ego Peraltę buty Vans #95, dziś znane jako Era, z wyściełanym kołnierzem i różnymi kombinacjami kolorystycznymi stają się ulubionym modelem całego pokolenia skaterów.

Na rynku debiutuje logo Vans „Off the Wall”.

1977

Na rynku po raz pierwszy pojawia się model Vans #36, część kolekcji Old Skool, prezentujący kultowy dziś boczny pasek Vans. Buty Old Skool to pierwsze modele Vans wyposażone w skórzane panele zapewniające jeszcze większą wytrzymałość. Słynny boczny pasek pierwotnie powstał jako jeden z przypadkowych gryzmołów Paula Van Dorena i nazwany został „jazzowym paskiem”. Dzisiaj jest powszechnie znanym znakiem rozpoznawczym marki Vans.

Pojawia się również model Vans #98, a za zasługą skaterów i pasjonatów BMX-ów popularne w Południowej Kalifornii stają się wsuwane buty z kolekcji Vans Classic Slip-On – wiele przyszłych pokoleń uzna ten fason za kultowy.

1978

W roku 1978 na rynek wchodzi model Sk8-Hi, pierwotnie znany pod nazwą Style 38, który jest kolejną już nowatorską sylwetką z charakterystycznym bocznym paskiem Vans. Model Sk8-Hi wyniósł też funkcjonalność butów skaterskich na wyższy poziom – powyżej kostki, która jest w ciągłym (nad)użyciu podczas jazdy na desce. Sk8-Hi nie tylko chronią kostki przed wystrzeloną spod nóg deską, ale też wprowadzają całkowicie nowy, oryginalny styl.

1982

Najbardziej kultowy model marki Vans trafia do szerokiego grona odbiorców dzięki filmowi „Beztroskie lata w Ridgemont High”. Młodzieżowa kultura Kalifornii wraz z butami Classic Slip-On odbija się szerokim echem dzięki noszącemu je surferowi. Sam wzór checkerboard z dnia na dzień zdobywa miano kultowego – które zachowuje do dziś.

1984

Vans składa wniosek o ochronę z tytułu upadłości w oparciu o Artykuł 11. Co prawda najpopularniejsze modele butów nadal dobrze się sprzedają, ale koszty związane z szeroką gamą innych produktów skutecznie osuszają źródło finansowania firmy, wskutek czego Vans nie jest w stanie wyjść z zadłużenia.

Sąd zatwierdza plan reorganizacji firmy, a na fotel prezesa powraca Paul Van Doren, na wejściu zapowiadając brak podwyżek przez co najmniej trzy lata i konieczność redukcji wszystkich wydatków, które nie mają bezpośredniego wpływu na jakość produkowanych butów.

1988

Powstają buty Vans Steve Caballero, będące pierwszym sygnowanym modelem butów skaterskich. Popularne Half Caby stają się też jednymi z najbardziej kultowych butów, mających bezprecedensowy wpływ na historię skateboardingu.

1995

Swoją premierę ma festiwal Warped Tour.

1996

Vans sponsoruje inauguracyjną imprezę Triple Crown of Skateboarding.

Marki Vans i Supreme rozpoczynają długofalową współpracę, której owocem jest stworzona wspólnymi siłami seria butów Old Skool.

1998

VANS OTWIERA W HRABSTWIE ORANGE PIONIERSKI SKATEPARK O WEWNĘTRZNEJ I ZEWNĘTRZNEJ POWIERZCHNI LICZĄCEJ PONAD 4,2 TYS. METRÓW KWADRATOWYCH.

2001

Vans wspiera produkcję filmu „Dogtown and Z-Boys” , który ukazuje perspektywę Stacy'ego Peralty na początki i pionierów skateboardingu. Dokument zdobywa nagrodę publiczności i nagrodę dla najlepszego reżysera na Sundance Film Festival.

2003

Skaterski zespół Vans wyrusza w pierwszą międzynarodową trasę – Pleased to Meet You Tour – i odwiedza siedem europejskich krajów, a następnie aż 30 miast w Stanach Zjednoczonych.

Vans wypuszcza kolekcję Vault by Vans, oferującą ponadczasowe obuwie będące połączeniem klasycznych sylwetek Vans ze światem mody ekskluzywnej. Vault by Vans służy jako platforma do nawiązywania wyjątkowych kooperacji, w tym z gigantem mody Markiem Jacobsem oraz artystą Takashi Murakamim.

2004

Na stronie www.vans.com udostępniona zostaje usługa Vans Customs, która umożliwia wcielenie się w projektanta mody i personalizację butów Classic Slip-On dzięki setkom kolorów i wzorów. W październiku do oferty dodany zostaje model Old Skool.

2005

Podczas wydarzenia, które przez wielu uważane jest za najlepsze zawody na bowlu wszech czasów, Rune Glifberg, Chris Miller i Cara-Beth Burnside wygrywają zawody Pro-tec Pool Party w replice legendarnego, nieistniejącego już Combi Bowla ze skateparku Vans w hrabstwie Orange. Impreza odbywa się 14 maja, przyciągając najlepszych zawodowców, legendy skateboardingu i licznych widzów.

2006

Marka Vans będąca liderem na rynku obuwia związanego ze sportami ekstremalnymi wypuszcza obszerną kolekcję ubrań dla kobiet i mężczyzn. Profesjonalny skater Anthony Van Engelen zostaje pierwszym członkiem zespołu promującym ubrania Vans.

Vans odnawia znajomość z legendarnym skaterem – do zespołu dołącza Christian Hosoi. Zadowoleni z tego faktu fani rozchwytują limitowaną edycję butów Hosoi Rising Sun Sk8-Hi.

2007

Vans wypuszcza jedną z najbardziej wyczekiwanych kolekcji w historii – Vans x The Simpsons, która obejmuje dzieła takich artystów jak Kaws, Stash, Gary Panter, Geoff McFetridge, Dave Flores, Futura, Mr. Cartoon, Sam Messner, Taka Hayashi, Tony Munoz, Todd James czy Neckface.

2009

Harry N. Abrams publikuje książkę „Vans: Off the Wall, Stories of Sole from Vans Originals”, która opowiada historię wielu sportowych legend, artystów i muzyków, którzy pomogli ukształtować markę Vans jako ikonę kalifornijskiej kultury. Na swoją 50. rocznicę Vans wznawia sprzedaż książki z nowymi rozdziałami i limitowaną edycją okładki.

2010

Vans otwiera House of Vans Brooklyn – przestrzeń skatersko-eventową w Nowym Jorku. Otwarcie przebiega przy dźwiękach muzyki składu Public Enemy i ostrej sesji jazdy na desce z udziałem takich legend jak Tony Alva, Steve Caballero i Omar Hassan.

2011

Vans wypuszcza swój pierwszy surferski film „Get-N Classic, Vol. 1”, w którym udział biorą bracia Pat i Dane Gudauskas, Joel Tudor, John Florence oraz inni członkowie surferskiego zespołu Vans. Cała drużyna surferów Vans, wraz z pierwszym Australijczykiem w zespole, którym jest Wade Goodall, oraz jednym z najbardziej ekscytujących zawodników w surferskim świecie – Dane'em Reynoldsem, daje z siebie naprawdę wszystko.

2012

Vans wprowadza pierwszą wulkanizowaną podeszwę cupsole. Nowoczesna technologia WAFFLECUP™ gwarantuje wsparcie i trwałość charakterystyczne dla podeszwy typu cupsole przy zachowaniu niezwykłej przyczepności i kontaktu z deską, które cechują konwencjonalne buty wulkanizowane.

2013

Vans rozpoczyna współpracę z kultowym zespołem Metallica. James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett i Robert Trujillo współtworzą własne pary butów z pomocą sportowców należących do drużyny Vans, jak Pat Moore, Steve Caballero, Nathan Fletcher czy Tony Trujillo. Projekty powstają z myślą o serialu OffTheWall.TV, który pokazuje, co to znaczy być częścią rodziny Vans.

Vans wraz z firmą Disney tworzą partnerski projekt Fall 2013, który przedstawia uwielbiane bajkowe postaci, jak Myszka Miki, Miś Puchatek czy Kaczor Donald, na kultowych butach Vans z lat 80.

Profesjonalny skater Chima Ferguson pod okiem marki Vans tworzy kolekcję butów Chima Pro – pierwszy sygnowany model od sześciu lat.

2014

IOURI „IPOD” PODLADTCHIKOV W BUTACH SNOWBOARDOWYCH VANS WYGRYWA ZŁOTO NA OLIMPIADZIE W SOCZI, DETRONIZUJĄC SHAUNA WHITE'A.

Vans wypuszcza wiosenną kolekcję The Beatles Yellow Submarine by Vans, inspirowaną kultowym utworem i filmem „Yellow Submarine” („Żółta łódź podwodna”).

W maju Vans świętuje dziesiątą rocznicę imprezy Vans Pool Party i inauguruje ligę legend. Jej pierwszymi zwycięzcami zostają Chris Miller, Jeff Grosso i Christian Hosoi. W kategorii Masters wygrywają natomiast Bruno Passos, Brian Patch i Darren Navarrette.

Do imponującego składu promocji ubrań Vans dołącza legendarny Geoff Rowley. Geoff Rowley – 100% skater, na 100% z Vans

Vans wybiera się w podróż do odległej galaktyki, tworząc inspirowaną trylogią „Gwiezdnych Wojen” kolekcję nie z tego świata. Moc jest z Vans w postaci szerokiej gamy ubrań, butów i akcesoriów serii Classics i Vault by Vans. Połączenie charakterystycznego designu marki Vans i estetyki znanej z „Gwiezdnych Wojen” daje kosmiczny i nowatorski efekt.

W sierpniu po raz pierwszy swoje drzwi otwiera House of Vans London – artystyczna, muzyczna i skaterska przestrzeń o powierzchni 3 000 m² w pobliżu stacji metra Waterloo. To wyjątkowe miejsce kipi kreatywnością oraz eklektyczną różnorodnością Londynu i jego kultur, które od samych skromnych początków Vans pięćdziesiąt lat temu nieustannie przyjmują markę z otwartymi ramionami – to prawdziwa inspiracja dla wielu nadchodzących pokoleń.

W GRUDNIU 2014 ROKU VANS OTRZYMUJE TYTUŁ MARKI ROKU MAGAZYNU FOOTWEAR NEWS PODCZAS DOROCZNEJ CEREMONII WRĘCZENIA NAGRÓD. NAGRODĘ PREZESOWI FIRMY VANS KEVINOWI BAILEYOWI WRĘCZAJĄ CAROL LIM I HUMBERTO LEON – TWÓRCY MARKI OPENING CEREMONY ORAZ DYREKTORZY KREATYWNI KENZO.

2015

W maju 2015 roku Vans tworzy historię premierą długo oczekiwanego filmu „PROPELLER: A Vans Skateboarding Video” – pierwszego w historii Vans filmu skaterskiego. To doniosłe wydarzenie ściąga międzynarodową uwagę na ekipę Vans Pro Skate Team oraz rolę, jaką Vans odgrywa w historii skateboardingu. „PROPELLER” zostaje jednym z najszybciej sprzedających się filmów skaterskich w ofercie iTunes.

Latem 2015 roku Vans wypuszcza owoc współpracy z Disneyem – kolekcję Young at Heart, jak również linię Vans x Takashi Murakami. Kolekcje odbijają się szerokim echem na całym świecie i stają się natychmiastowym sukcesem, zyskując licznych fanów.

VANS URZĄDZA PREMIERĘ PIERWSZEJ KOLEKCJI ODZIEŻY SYGNOWANEJ PRZEZ GEOFFA ROWLEYA, WYPUSZCZAJĄC MODEL ROWLEY SOLOS PRO SKATE.

2016

16 marca 2016 roku Vans świętuje 50-lecie narodzin filozofii „Off The Wall” premierą kampanii The Story of Vans. Prawdziwie historyczna, multimedialna kampania bije wszelkie rekordy popularności i– zobaczyć ją można w wielu językach na całym świecie. Vans otwiera również 10 nowych lokali House of Vans, jako wyraz wdzięczności za całą ekscytującą historię marki, oraz zaproszenie dla nowych przygód i osób do dołączenia do rodziny Vans.

Vans inauguruje deskorolkowe mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn w kategorii jazdy na skateparku – Vans Park Series. Zawody mają na celu szerzenie pozytywnych wartości związanych z kulturą skateboardingu i promowanie sportu na całym świecie.

W czerwcu w znajdującym się w Austin kultowym lokalu Mohawk premierę świętuje „Illustrated”, czyli pierwszy pełnometrażowy film dotyczący dyscypliny BMX . Zespół Vans BMX to grupa profesjonalistów, którzy każdego dnia przesuwają granice tego, co wydaje się możliwe do wykonania na dwóch kółkach. Każdy z nich reprezentuje własny charakter i artystyczny styl, tworząc wyjątkowe dzieła na swoich ulubionych płótnach – asfalcie, ziemi i drewnie. Efekty ich kreatywności widać jeszcze długo po zakończeniu procesu twórczego w postaci śladów opon po ostrym hamowaniu i startych poręczy. Przedstawiamy film „Illustrated”

2017

Lizzie Armanto, utalentowana skaterka zespołu Vans, przechodzi na zawodowstwo! Lizzie w maju 2017 roku zdobyła upragnioną przez wielu możliwość zobaczenia swojego zdjęcia na okładce magazynu Thrasher. Warto dodać, że to pierwsza kobieta na okładce tego kultowego skaterskiego magazynu od ponad dwóch dekad.

Kolekcja UltraRange wprowadza nową jakość obuwniczego designu. Zawodowy surfer zespołu Vans Pat Gudauskas przez cały rok żyje na walizkach, szukając inspiracji i najlepszych fal w różnych miejscach świata. Jego doświadczenia pomagają stworzyć nowy model butów Vans, które sprawdzają się we wszystkich warunkach – uniwersalność linii UltraRange sprawia, że mogą je nosić wszyscy, niezależnie od stylu życia. UltraRange reprezentują ciągłe dążenie marki Vans do innowacji i są przykładem wprowadzania w życie wizji butów, które charakteryzuje niespotykana funkcjonalność i wygoda.

Seria zawodów Vans BMX Pro Cup zapoczątkowana w 2017 roku to wydarzenie pozwalające zobaczyć najbardziej utalentowanych sportowców świata specjalizujących się w kategorii jazdy na skateparku. Pierwsze wydarzenie sezonu ma miejsce w Sydney, a spektakularny finał serii rozgrywa się podczas surferskich zawodów US Open w kalifornijskiej miejscowości Huntington Beach. Pierwszym historycznym zwycięzcą zostaje Larry Edgar.

Vans łączy siły z Karlem Lagerfeldem i ogłasza wrześniową premierę kapsułowej kolekcji Vans x Karl Lagerfeld. Kolekcja stworzona pod bacznym okiem słynnej ikony mody w prawdziwie paryskim stylu interpretuje kultowe modele Vans – to doskonały przykład na to, jakie efekty mogą osiągnąć branżowi liderzy dzięki swobodnej i kreatywnej współpracy.

Vans świętuje 25. rocznicę modelu Half Cab, najbardziej kultowych sygnowanych butów skateboardowych świata. Skaterzy z początku lat 90. skonstruowali go przez wycięcie kołnierza z sygnowanego przez Steve'a Caballero legendarnego modelu Vans Caballero, który na zawsze pozostał jednym z ulubionych butów serii Vans Pro Skate.