Wszystko co musisz wiedzieć o gumowych podeszwach

Vans ma gumę w swoim DNA. To Paul i Jim Van Doren, których firma zaczęła robić gumę i produkować buty, następnie sprzedawać je lokalnej społeczności w 1966 roku. Chociaż wszyscy uwielbiali wygodę i styl tego codziennego obuwia, skaterzy zauważyli, że te przyczepne podeszwy z wulkanizowanej gumy są wręcz idealne do wyczynów na desce.

Wkrótce Vans zacznie tworzyć sneakersy, które spełnią najskrytsze wymagania skaterów, w tym buty na gumowej podeszwie. Ale czym one są i jakie korzyści dają deskorolkarzom?

Czym są gumowe podeszwy?

Gumowe podeszwy są zrobione z naturalnego lateksu (gumy) , który jest zarówno trwały jak i przyczepny. Lateks jest wydobywany w postaci cieczy z drzew kauczukowych, a następnie poddawany obróbce cieplnej w celu rozbicia białek i przekształcenia substancji w stałą gumę. Podeszwy gumowe zachowują karmelowo-brązowy kolor, to naturalny kolor, który powstaje podczas procesu produkcji. Może być ponownie podgrzany, aby stworzyć silne, wodoszczelne połączenie z tkaniną buta.

Co ważne, gumowe podeszwy nie są ani twarde ani sztywne, jak niektóre syntetyczne podeszwy. Podeszwy wyginają się pod naciskiem i dopasowują do maleńkich konturów powierzchni, do której się dociskają, niezależnie od tego, czy jest to nawierzchnia drogi, czy też deskorolka. Sprawia to, że stopy skaterów trzymają się mocno na desce.

Przy lekkim nacisku, podeszwa powraca do swojego pierwotnego kształtu. Ta zdolność do deformacji oraz powrotu do oryginalnego kształtu oznacza, że ​​gumowe podeszwy mogą przetrwać lata, w przeciwieństwie do twardej podeszwy, która zużywa się pod naciskiem innych powierzchni. Nie dotyczy to gumowych podeszew: ich trwałość i elastyczność sprawia, że posłużą Ci na lata.

Czy gumowe podeszwy są lepsze do jazdy na deskorolce?

Podeszwy gumowe są trwałe i przyczepne, dzięki czemu idealnie przykleją się do deskorolki na wiele godzin. Chociaż skaterzy je uwielbiają, ostateczny wybór obuwia będzie zależał od stylu jazdy na deskorolce, który preferujesz. Ich wysoki poziom przyczepności może na przykład utrudnić wykonywanie kickflipów.

Gdy guma rozciąga się wokół noska buta, tak jak w butach Skate Authentic Shoe, daje to skaterom dodatkową przyczepność, tak potrzebną, gdy deska toczy się po palcach podczas obrotu. Jeśli wykonujesz mniej wymagające sztuczki, gumowe podeszwy będą idealne i wytrzymają wiele sesji w parku.

Podeszwy gumowe są również uwielbiane przez skaterów, ponieważ są cieńsze, co ma dwie zalety: krótszy okres docierania i lepsze czucie deski. Twoje stopy poczują więcej bodźców od deski oraz powierzchni, na której się znajdujesz, więc dobrze dopasowany but będzie idealnym przedłużeniem stopy. Oznacza to, że będziesz czuć każde podłoże oraz będziesz w stanie określić nacisk i kierunek, co jest niezbędne w przypadku wymagających wyczynów.

Jednak jeśli chodzi o wyczyny, które wywierają duży nacisk na stawy, buty na gumowej podeszwie nie są odpowiednie, gdyż ich lekkość nie jest priorytetem, priorytetem jest redukcja siły uderzenia w twarde powierzchnie. Jeśli jest to coś co lubisz, poszukaj obuwia o wysokiej wydajności.

Czy gumowe podeszwy są lepsze dla hobbystycznych skaterów? Naszym zdaniem tak. Są w porządku do codziennej jazdy na desce po ulicach oraz lekkich przebieżek w skateparku. Dodatkowo, ich klasyczny wygląd sprawia, że ​​są stylowym wyborem, niezależnie od tego, czy postawisz na tenisówki Old Skool, czy też parę za kostkę SK8.

Jeśli szukasz pary tenisówek z gumową podeszwą do noszenia na co dzień, sprawdź kolekcję Skate. Od 1976 roku ich styl prawie się nie zmienił, a zestawienie płócienno-gumowej podeszwy stało się podstawą stylu streetwearu, który zawsze wygląda dobrze.