Plecaki na co dzień a plecaki turystyczne: rozpakowujemy różnice

Dowiedz się wszystkiego na temat tego, co wyróżnia te dwa kultowe rodzaje plecaków. Sprawdź też, którego z nich potrzebujesz.

W świecie wygodnych w noszeniu modeli plecaków rządzą dwie opcje: plecak na co dzień i plecak turystyczny. Dla niektórych plecak na co dzień i plecak turystyczny to praktycznie to samo. Dla innych to dwa kompletnie różne rodzaje toreb. W tym przewodniku rozwikłamy różnice na dobre, odkrywając, jak te kultowe akcesoria różnią się w kwestii funkcjonalności i stylu.

Zrozumienie różnic pomiędzy plecakiem na co dzień i plecakiem turystycznym

Mimo podobnego wyglądu, jest kilka wyraźnych różnic pomiędzy zwykłym plecakiem a plecakiem turystycznym. Można ich używać wymiennie, jednak wiedza na temat tego, jak je rozróżnić, może zrobić dużą różnicę – szczególnie podczas wybierania najlepszego plecaka do codziennego użytkowania i górskich przygód.

Plecaki na co dzień

Klasyczne plecaki są zazwyczaj wyposażone w dwa paski na ramiona, tak samo jak plecaki turystyczne, jednak różnią się one funkcjami. Plecaki mogą występować w wielu kształtach i rozmiarach. Niektóre mają tylko większą, zapinaną na zamek kieszeń; w innych znajdziesz wiele mniejszych kieszonek, pasków i innych dodatków.

Plecaki turystyczne

Z drugiej strony plecaki turystyczne zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe kieszenie oraz pas biodrowy, który pozwala na noszenie większych obciążeń. W języku niemieckim określa się je słowem „rucksack”, które jest często używane przez zachodnie – amerykańskie czy brytyjskie siły zbrojne. „Rucksack” wzięły swoją nazwę od „rucking”, czyli jednej z najbardziej powszechnych wojskowych ćwiczeń, które polega na chodzeniu z dodatkowo obciążonym plecakiem.

Jakie istnieją rodzaje plecaków?

Zwykły plecak został zaadaptowany przez lata, aby stać się „torbą na wszystko”. Obecnie znajdziesz szeroki wachlarz różnych rodzajów, o wielu kształtach i rozmiarach. Tutaj przedstawimy różne możliwości.

Klasyczny plecak

Zacznijmy od plecaka, który najlepiej znamy: solidna torba, którą zakładamy na ramiona i widzimy ją codziennie absolutnie wszędzie. Opcje jest wiele. Od lekkich plecaków po modne wersje mini, plecaki sportowe i ogromne plecaki, w których zmieści się wszystko, z wieloma kieszeniami i akcesoriami.

Plecaki miejskie

Plecaki miejskie to kompaktowe, lekkie plecaki idealne na krótkie wycieczki i do codziennego użytkowania. Zazwyczaj mieszczą ok. 10–30 litrów, co jest idealnym rozmiarem na najważniejsze przedmioty, takie jak kurtka, książka czy butelka na wodę.

Plecaki turystyczne

Plecaki turystyczne zostały zaprojektowane dla fanów natury, którzy potrzebują miejsca na sprzęt. Występują w różnych rozmiarach, od 30 do 70 litrów lub więcej. Stawiają na wygodę, trwałość i dystrybucję wagi, ważną podczas długich wypraw.

Plecaki podróżne

Potrzebujesz plecaka na Twojego laptopa lub wygodnego bagażu na dłuższe wycieczki? Plecaki podróżne zostały stworzone z myślą o osobach dojeżdżających do pracy i cyfrowych nomadach. Zazwyczaj ich pojemność wynosi od 40 do 70 litrów i często są wyposażone w panele na zamek, które zapewniają łatwy dostęp do głównej kieszeni. Wybierz plecak, który jest wyposażony w wyściełaną kieszeń na laptopa oraz zamki z blokadą dla bezpieczeństwa.

Plecaki do szkoły/na uczelnię

Wybierasz się do szkoły czy na studia? Plecaki do szkoły i na uczelnię są wyposażone w kilka kieszeni, w tym wyściełaną kieszeń na laptopa i inne dedykowane przegródki. Idealne do zorganizowania książek, przyborów pisemnych i urządzeń elektronicznych.

Modne i lifestylowe plecaki

Te plecaki zostały stworzone dla osób, którym zależy na stylu, i występują w różnych fasonach, kolorach oraz materiałach. Zauważysz je dzięki ich wyjątkowym nadrukom, wzorom i teksturze.

Czy istnieje różnica pomiędzy torbą na książki a plecakiem?

Główną różnicą pomiędzy torbą na książki a plecakiem jest sposób, w który je nosimy. Torby na książki są zazwyczaj używane przez dzieci chodzące do szkoły podstawowej i trzyma się je za dwa uchwyty, podobnie jak torebkę. Plecak natomiast noszony jest na plecach.

Mimo że to dwie różne rzeczy, oba terminy są nadal używane zamiennie, szczególnie w przypadku liceum i studiów, gdzie plecaki są używane do noszenia ciężkich książek i materiałów do nauki. Ostatnio producenci zaprojektowali plecaki, inspirując się torbami na książki. Często wykorzystywanymi elementami są wodoodporna osłona przed deszczem i wytrzymałe materiały, jak i czworoboczne dno oraz wzmacniane paski.

Plecak na każdą okazję

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do szkoły, na spotkanie ze znajomymi, czy planujesz wycieczkę w góry, mamy plecak na każdą okazję. Bez względu na to, czy wybierzesz daypack, skatepack czy klasyczny plecak, taki jak plecak Vans Old Skool, mamy dla Ciebie wiele opcji, które łączą styl z funkcjonalnością, aby zapewnić Ci jak najprzyjemniejsze korzystanie z plecaka.