Czy Vansy można poddać recyklingowi? 

Na całym świecie konsumujemy modę w alarmującym tempie, co niewątpliwie ma ogromny wpływ na środowisko - średnia para butów potrzebuje ponad 50 lat na pełny rozkład po trafieniu na wysypisko. W konsekwencji temat recyklingu wielu z nas ciąży na sumieniu, a może i Ty zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przyczynić się do zmiany na lepsze.

Czy zatem kultowe Vansy mogą zostać poddane recyklingowi?

Mówiąc krótko - tak. Nasze buty można poddać recyklingowi na wiele różnych sposobów. Przedłużenie żywotności butów to doskonała opcja, co zapewnia, że wylądują w miejscu znacznie mniej szkodliwym dla środowiska.

Vans do produkcji butów używamy różnych materiałów, w tym skóry, gumy i bawełny, które same w sobie nadają się do recyklingu. Jedną z cech charakterystycznych naszych butów jest ich wulkanizowana gumowa konstrukcja, którą można znaleźć w większości naszych butów, w tym w modelu Vans Old School Shoes.

Mimo że proces produkcji tych materiałów ma wpływ na środowisko, upewniamy się, że współpracujemy z organizacjami, które aktywnie redukują swój ślad węglowy, w tym z takimi jak the Leather Working Group czy Better Cotton Initiative.

Zabierz je do centrum recyklingu lub banku ubrań

Najprostszym sposobem recyklingu Vansów jest zabranie ich do lokalnego centrum recyklingu lub banku ubrań. Ta metoda jest szybka i wygodna, a prawdopodobnie jeden z nich jest bliżej Ciebie niż myślisz - wiele znajduje się na parkingach przy supermarketach. Możesz także skorzystać z naszego programu WEAR ON, aby poddać recyklingowi swoje stare Vansy, zostawiając je w jednym z naszych wybranych sklepów.

Większość ośrodków recyklingu i banków ubrań zachęca do łączenia butów, aby można je było szybko i łatwo sortować. Tam, gdzie to możliwe, obuwie jest zbierane przez sklepy charytatywne i odsprzedawane lub przesyłane do krajów rozwijających się dla osób potrzebujących. Jeśli jednak buty nie mogą zostać odsprzedane lub użyte ponownie, tkaniny zostaną rozłączone i wykorzystane do praktycznie wszystkiego, od izolacji budynków po materiały na place zabaw.

Upcycle - użyj ponownie!

Recykling nie musi oznaczać całkowitego pozbycia się butów. Jeśli są one nadal w stanie nadającym się do użytku, a potrzebują jedynie trochę troski i kreatywności - zrób to i ciesz się na nowo odpicowaną parą Vansów. Jest to świetny sposób na efektywny recykling i ponowne wykorzystanie. 

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie Vansom nowego życia dzięki upcyklingowi i nie zawsze jest to tak trudne jak się wydaje. Nowe sznurowadła lub porządne wyszorowanie może okazać się tutaj tak samo ważne jak przemalowanie butów na nowy kolor, odkrycie w sobie artysty z użyciem trwałego markera czy pistoletu na klej.

W duchu upcyklingu i ponownego wykorzystania wprowadziliśmy kolekcje materiałów odnawialnych, dzięki którym możesz inwestować w komfort i styl, a jednocześnie w bardziej ekologiczną przyszłość. Dla osób świadomych mody i zrównoważonego rozwoju pracujemy nad tym, aby wszystkie materiały, z których wykonujemy nasze buty, były wolne od substancji pochodzenia zwierzęcego. Kiedy będziemy w stanie poświadczyć, że konkretne produkty są całkowicie wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego i że dostępne są wegańskie Vansy, zaznaczymy to w opisach produktów, aby ułatwić Ci identyfikację.

Przekaż Vansy na cele charytatywne

Podobnie jak oddanie do lokalnego centrum recyklingu, sklepy charytatywne są również doskonałym rozwiązaniem, gdy buty są nadal zdatne do użytku. Jeśli oddasz je do takiego sklepu, obuwie zostanie albo odsprzedane w sklepie, a zyski trafią bezpośrednio do głównej organizacji charytatywnej, albo spakowane i przekazane komuś w gorszej sytuacji materialnej.

Gdy jednak zdecydujesz się przekazać je do sklepu charytatywnego, warto zastanowić się, czy ktoś inny chciałby mieć takie buty. Jeśli są w mniej pożądanym stanie lub nie można ich naprawić, prawdopodobnie najlepiej oddać je do centrum recyklingu.

Kompostowanie bawełny

Kompostowanie bawełny jest nieco mniej konwencjonalną metodą recyklingu, ale uważamy, że w nadchodzących latach usłyszymy więcej na temat tej techniki. Jeśli twoje Vansy zawierają w składzie naturalną bawełnę, możesz skorzystać z tego sposobu recyklingu, chociaż wymaga to odrobinę więcej wysiłku i czasu.

Wiele naszych butów, w tym Checkerboard Classic Shoes, jest wykonanych z tkaniny bawełnianej, dzięki czemu ich górna część ulega rozkładowi. 

Aby kompostować bawełnę, upewnij się najpierw, że bawełniana część buta jest oddzielona od zamków błyskawicznych, guzików lub materiałów niebawełnianych. Następnie możesz pociąć lub rozerwać materiał na mniejsze kawałki, by przyspieszyć proces kompostowania. Wreszcie wrzuć je do kosza na kompost, a natura zrobi resztę za Ciebie.

Pamiętaj, aby skutecznie pozbyć się innych tkanin, zabierając je do lokalnego centrum recyklingu tekstyliów, by te również zyskały nowe życie.

Połączenie naszych wysiłków w zakresie gospodarowania odpadami jest niezwykle ważne dla środowiska, a recykling, na ile to możliwe, jest świetnym sposobem do zaangażowania się w szczytny cel. W Vans stale szukamy nowych sposobów, jeśli chodzi o produkcję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o całym procesie produkcyjnym, sprawdź nasz blog i przekonaj się jak produkowane są nasze buty