Co to są czapki snapback?

Czapki od zawsze odgrywają istotną rolę w modzie ulicznej. Są ciekawym i modnym dodatkiem, który można uzupełnić każdy strój, nadając mu jeszcze więcej charakteru. Czapka typu beanie doskonale pasuje do jeansów i kurtki, nadając całości bardziej miejski klimat. Innym przykładem jest czapka, która nie tylko chroni przed słońcem i deszczem, ale jest też synonimem kultury skatersAkiej.

Istnieją różne style czapek, z których większość należy do rodziny czapek z daszkiem – od czapek z daszkiem typu trucker po czapki z daszkiem typu dad hats. Snapback to kolejny styl wśród czepek z daszkiem. Zyskał on popularność w latach 90. dzięki znanym raperom, takim jak Ice Cube i Tupac. Niedawno ponownie pojawił się w świecie mody, wprowadzając do niego hip-hopowy klimat.

Czapka snapback – co to znaczy?

Czapki snapback często mylone są z bejsbolówkami. Nie bez powodu. Oba style mają podobne cechy, takie jak przedni daszek i okrągłą koronę, która idealnie dopasowuje się do głowy.

Zarówno bejsbolówki, jak i czapki z daszkiem typu snapback mogą mieć napisy lub nadrukowane logo z przodu. Co więcej, oba style wywodzą się z uwielbianej przez Amerykanów dyscypliny sportowej. Czapka typu snapback jest w rzeczywistości zmodyfikowaną wersją bejsbolówki.

Drużyną baseballową, która jako pierwsza użyła czapki snapback w 1958 roku, była Brooklyn Excelsiors. Zmodyfikowała ona pierwotny projekt i zaprezentowała nowy typ czapki z szerokim, płaskim daszkiem. Styl ten zaczął zyskiwać na popularności, a firma New Era zaczęła powielać go dla drużyn takich jak Cleveland Indians, Brooklyn Dodgers i Detroit Tigers.

Około lat 70. zapomniano o czapce typu snapback, kiedy to bejsbolówki wyszły poza boisko do gry. Dopiero w latach 90. ponownie przypomniano sobie o snapbackach, a wszystko za sprawą artystów hip-hopowych, którzy upodobali sobie ten styl czapek z daszkiem.

Jaka jest różnica między czapką baseballową a snapback?

Biorąc to wszystko pod uwagę, jaka jest różnica między zwykłą czapką z daszkiem a czapką typu snapback? Istnieją subtelne różnice w kształcie tych dwóch rodzajów czapek, które przyczyniają się do popularności snapbacków.

Przód

Bejsbolówka to zazwyczaj czapka z miękkiego płótna. Dopasowuje się ona do kształtu głowy. Z kolei czapka typu snapback ma twardy, wstępnie wyprofilowany przód. Wykonana jest z sześciu sztywnych paneli, które nadają jej kopulasty kształt.

Nie trzeba nosić jej na całej głowie. Modnym sposobem noszenia jej jest pozostawienie wolnej przestrzeni między głową a czapką.

Płaski daszek vs zakrzywiony daszek

Jedną z najbardziej zauważalnych różnic między tymi dwoma rodzajami czapek jest kształt daszku. Bejsbolówka ma zakrzywiony daszek, który zapewnia więcej cienia wokół oczu. Często można zobaczyć, jak bejsboliści jeszcze bardziej wyginają daszek, aby chronić swój wzrok przed słońcem podczas gry.

Czapki typu snapback są całkowitym przeciwieństwem bejsbolówek. Mają płaski daszek. Są również szersze i twardsze od bejsbolówek. Można też nazwać je odważniejszymi i bardziej zwracającymi na siebie uwagę.

Regulowany rozmiar

Bejsbolówka często ma określony rozmiar, którego nie da się zmienić. Oznacza to, że musisz kupić tego typu czapkę z daszkiem zgodnie z konkretnymi wymiarami swojej głowy. W niektórych przypadkach bejsbolówkę da się regulować za pomocą dwóch pasków na rzepy z tyłu głowy. Istnieją też modele czapek bejsbolowych z regulowanym paskiem z metalowym suwakiem.

Snapbacki zawsze występują w jednym uniwersalnym rozmiarze z dwoma plastikowymi paskami w tylnej części. Stąd też ich nazwa („snapback” – z ang. „zatrzask z tyłu”). Jeden plastikowy pasek ma dziurki, a drugi – rząd wypukłych plastikowych kropek. Dwie części zatrzaskują się, aby idealnie dopasować się do głowy.

Jak nosić czapkę snapback?

Ten rodzaj czapki jest bardzo modny, ale pasuje tylko do niektórych stylów odzieży. Na przykład: czapki typu snapback rzadko dobrze wyglądają w outfitach eleganckich lub biznesowych. Dobrze jednak uzupełniają stylizacje smart casual.

Możesz na przykład sparować koszulę z długim rękawem z czapką typu snapback, aby uzyskać atrakcyjny wygląd. W tym przypadku najlepiej jest nosić czapkę typu snapack z daszkiem zwróconym ku tyłowi.

Ogólnie rzecz biorąc, snapbacki z daszkiem skierowanym do przodu oferują bardziej eleganckie wykończenie stylizacji. Są pewnego rodzaju połączeniem powagi z przyziemnym nastawieniem. Osoby z dłuższymi włosami w przypadku czapki typu snapback raczej powinny zrezygnować z kucyka z tyłu głowy. Lepiej jest rozpuścić włosy i założyć na nie czapkę, aby uniknąć zbyt sportowego stylu.

Jeśli chcesz nosić snapback z daszkiem skierowanym do tyłu, zalecamy połączenie go z elementami garderoby w stylu hip-hopowym. Pamiętaj jednak, aby nosić tył czapki nisko – tak, aby niemal dotykał szyi, odkrywając większą część czoła. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że Twój strój będzie przestarzały i niemodny.

W żadnym przypadku nie noś czapki typu snapback na boku. W przeszłości tego typu stylizacje czasami się udawały, ale w latach 2020. całkowicie od tego odchodzimy.

Zestawiaj i dopasowuj, aby wyrazić swoją osobowość

Teraz, gdy znasz już różnicę między czapką bejsbolową a snapbackiem i wiesz, jak najlepiej nosić tego typu czapkę z daszkiem, najwyższy czas, aby dodać jej pikanterii swoim stylizacjom. Sprawdź naszą kolekcję czapek dla mężczyzn i kobiet i zacznij budować garderobę, która wyróżni Cię z tłumu.