https://images.vans.com/is/image/VansBrand/header%20final?$original%2Dsize%2Dpng$

Kobiety na deskorolkach udowadniają, że to sport nie tylko dla mężczyzn.

Skateboarding narodził się pod koniec lat 50-tych, kiedy to scena była zdominowana głównie przez mężczyzn. Z czasem oraz rosnącym zainteresowaniem tą dyscypliną, coraz więcej kobiet chwyciło za deskę, by pokazać, co potrafi. 

W tym artykule przyjrzymy się najbardziej wpływowym zawodniczkom oraz temu, jak przyczyniły się do rozkwitu kobiecego skateboardingu.

 

Lizzie Armanto

Lizzie Armanto jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w dyscyplinie. Przez drogę, jaką przebyła, udowadnia dziewczynom, że skateboarding jest nie tylko dla mężczyzn.

 


Lizzie odnalazła swoją pasję do deski w 2007 roku, a już w sezonie 2010-2012, zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Skateboardingu. Od czasu tego wczesnego zwycięstwa, odnosiła liczne sukcesy w wielu konkursach i zawodach, od wygranej w pierwszym Turnieju Kobiet w Skateparku na X Games w 2013 roku, po pokonanie Van Doren Invitational w 2014. Jakby tego było mało, Lizzie jest pierwszą kobietą, której udało się odtworzyć słynną pętlę Tony’ego Hawka i będzie reprezentować narodową drużynę Finlandii w deskorolce na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020.

 

Brighton Zeuner

Wprowadzona w dyscyplinę przez ojca i brata jeszcze jako dziecko, Brighton Zeuner jest aktualnie jedną z najmłodszych kobiet na desce. Konsekwentnie krążąc między szkołą a karierą zawodową, szybko staje się wzorem do naśladowania dla młodych dziewcząt aspirujących do uprawiania skateboardingu. 

 


W wieku zaledwie 13 lat Brighton zdobyła swój pierwszy tytuł na X Games, co czyni ją najmłodszą mistrzynią i złotą medalistką w historii. Obecnie, uważana jest za trzecią najlepszą skaterkę na świecie, wchodząc w skład narodowej reprezentacji skateboardingu inauguracyjnego w USA. To jeszcze nie wszystko, Brighton przewodzi innym kobietom w dyscyplinie w ramach Vanguards girls, podpisując się pod nowym ruchem skateboardingowym.

 

Elissa Steamer

Weteranka w środowisku, Elissa Steamer, przygodę z deskorolką rozpoczęła w 1989, a film “Welcome to Hell” zapewnił jej przełom w karierze. Często określana jako jedna z pierwszych profesjonalnych zawodniczek w dyscyplinie, jest prawdziwą pionierką, jeśli chodzi o akceptację dziewczyn w środowisku skateboardingu.

 


Elissa wygrała pierwsze Zawody Kobiet Na Deskorolce w Slam City Jam w 1998 roku i jako pierwsza kobieta pojawiła się w grze wideo Tony Hawk. Choć nigdy nie traktowała jazdy na deskorolce jako walkę o pozycję kobiet w dyscyplinie, jej postawa wobec skateboardingu oraz pragnienie, by być coraz lepszą, uczyniły ją doskonałym wzorem do naśladowania dla młodych kobiet.

 

Yndiara Asp

Wschodząca gwiazda na scenie skateboardowej, Yndiara lub Yndi, zyskuje sławę dzięki imponującym osiągnięciom na wczesnym etapie kariery. Pracę zawodową rozpoczęła w roku 2018 wraz ze zdobyciem drugiego miejsca podczas Vans Park Series w swoim rodzinnym kraju - Brazylii.

 


Niedługo potem w 2018, Yndi zdobyła pierwsze miejsce podczas Vans Park Series w Chinach, a w 2019 zajęła drugie miejsce podczas Red Bull Bowl Rippers we Francji. Realizując swoją ambitną ścieżkę zawodową, Yndiara wciąż znajduje czas na studia, udowadniając, że można stać się profesjonalnym sportowcem bez uszczerbku dla wykształcenia.

 

Lacey Baker

Lacey Baker jeździ na deskorolce od 5 roku życia. Jako 43-cia w rankingu generalnym, jest bezsprzecznie jedną z najlepszych w świecie skateboardingu. W wieku zaledwie 13 lat Lacey jako jedna z najmłodszych zawodników, zdobyła medal na X Games.

 


Oprócz niezwykłego talentu, Lacey wyróżnia się jako pierwsza kobieta queer, która dołączyła do zespołu skateboardingu Nike. Od tego czasu stała się orędowniczką społeczności LGBTQ w dyscyplinie. 

 

Mami Tezuka

Wprowadzona w świat deskorolki przez swoich rodziców, Mami Tezuka rozpoczęła przygodę ze sportem w wieku 6 lat. Odtąd bierze udział w największych i najbardziej rozpoznawalnych zawodach skateboardowych na całym świecie.

 


Mami jest obecnie jedną z najmłodszych dziewczyn na scenie skateboardingu, jednak jej wybitny styl i pasja do wnoszenia rytmu w dyscyplinę, wyróżniają ją na tle innych. Jako stosunkowo młoda zawodniczka, Mami ma również inne hobby, w tym fortepian i snowboard; co oznacza, że jest w stanie przenieść umiejętności nabyte w tych dyscyplinach do swojego osobistego stylu jazdy.

 

Leticia Bufoni - Brazylia

Pochodząca z Sao Paulo w Brazylii Leticia Bufoni dorastała uprawiając sport na ulicy z innymi dziećmi. Przygodę ze skateboardingiem rozpoczęła w wieku dziewięciu lat, kiedy babcia kupiła jej deskorolkę. Obecnie uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w dyscyplinie.

 


W wieku 14 lat, Leticia rywalizowała w X Games 2007 i chociaż nie odniosła większego sukcesu, to wtedy postanowiła przeprowadzić się do Los Angeles i ciężko pracować, by stać się profesjonalną zawodniczką. Jej ciężka praca szybko się opłaciła; Leticia jest aktualnie pięciokrotną złotą medalistką X Games, zdobyła wiele innych nagród i znalazła się na szczycie najbardziej rozpoznawalnych rankingów. W 2018 roku, Forbes nominował ją jako jedną z „najpotężniejszych kobiet w sporcie międzynarodowym na rok 2018”.

 

Dziewczyny z całego świata zebrały się w ostatnich latach, by udowodnić, że płeć nie jest decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o umiejętność jazdy na deskorolce. Biorąc pod uwagę, że cztery kobiety znajdują się obecnie w Pierwszej Dwudziestce w Globalnych Rankingach Skateboardowych, a coraz więcej płci pięknej rywalizuje w tej dyscyplinie, nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to ekscytujący czas dla kobiet na deskach. 

Te wpływowe dziewczyny przecierają szlak dla przyszłych pokoleń kobiet skateboardingu, które wejdą na scenę w momencie, gdy płeć nie będzie już problemem, a deskorolkarzy będzie się oceniać wyłącznie na podstawie ich umiejętności, udowadniając, że jazda na deskorolce nie jest już tylko dla mężczyzn. Wspaniały czas na bycie kobietą!

 

Related Content